NEWS: Malé ochutnání připravované novely zákoníku práce
Předložený návrh zákona reprezentovaný aktuálně sněmovním tiskem 423 provádí především transpozici směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1158 ze dne 20. června 2019 o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících osob a o zrušení směrnice Rady 2010/18/EU (dále jen „směrnice WLB“) a směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1152 ze dne 20. června 2019 o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách v Evropské unii.
Dále se kromě transpozice výše uvedených směrnic blíže upravuje v zákoníku práce výkon práce z jiného místa dohodnutého se zaměstnancem, než je pracoviště zaměstnavatele (dále jen „práce na dálku“), kdy jsou v této souvislosti rovněž navrženy změny zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů, a zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů. Nad rámec transpozice se též novelizuje v zákoníku práce problematika doručování s ohledem na digitalizaci a potřeby praxe a v zákoně o vojácích z povolání se upravuje problematika odškodňování služebních úrazů a nemocí z povolání.
DPP, DPČ a harmonogram „směn“
Novelou ZP se podstatným způsobem mění přístup k DPP a DPČ – nově bude muset zaměstnavatel pro účely dohod mimo pracovní poměr řešit harmonogram směn, dříve žádná taková povinnost neexistovala. Harmonogram bude nutné předkládat před zaměstnance nejpozději 3 dny před nástupem na danou směnu, pokud nebude dohodnuto jinak.
Př.: Pokud zaměstnavatel bude chtít naplánovat směnu zaměstnanci u DPP a DPČ na pátek, bude muset zaměstnance písemně seznámit s rozvrhem této směny nejpozději během pondělí.
Bude možná dohoda na jiné lhůtě seznámení (kratší i delší).
I u DPP a DPČ bude možné využít jiných forem rozvrhu pracovní doby:
- pružně
- zaměstnanec rozvrhuje sám v případě práce na dálku
- atd.
Co vlastně výše uvedená změna znamená? Je to prosté, máme-li harmonogram směn u dohod, není už žádný důvod pro neposkytnutí překážky na straně zaměstnance i zaměstnavatele stejně jako dovolené. Zákonodárce zvláštním způsobem přistoupil k některým typům překážek, kdy bude překážka náležet, ale náhrada ne. To přináší řadu komplikací nejen pro SW vývojáře. U dohod bude nutné řešit i přestávky na jídlo a oddech stejně jako nepřetržitý denní a týdenní odpočinek, jehož pravidla se shodou okolností rovněž změní. Zde naštěstí k lepšímu. Inu je toho poměrně hodně na co je třeba se připravit. Navíc se vše zdá se rychle blíží neb předpokládaná účinnost 1. července 2023 je sice stále ještě nejistá, ale snahou zákonodárce bude co nejrychlejší integrace ve Sbírce zákonů, což má své důvody.
Veškeré změny v souvislostech a na praktických příkladech vysvětlím na plánovaném školení.
Tomáš Smutný
- 22. květen 2023