NEWS: Seriál k novele zákoníku práce – díl III.
Ve Sbírce zákonů pod označením: 281/2023 Sb. vyšla dne 19. 9. 2023 novela zákoníku práce. Účinnosti nabývají téměř všechny změny dne 1. října 2023 včetně níže uvedené.
Pojďme se nyní zaměřit na jednu z nich a to na rozšířené informační povinnosti při zaměstnávání v pracovních poměrech §37 zákoníku práce.
Řada níže uvedených textů je obsažena v důvodové zprávě zákona.
Slíbil jsem, že k novým informačním povinnostem připravím i vzorový dokument. Níže jej naleznete.
Informování o obsahu pracovního poměru v souladu s §37
Neobsahuje-li tyto údaje pracovní smlouva, je zaměstnavatel povinen zaměstnance písemně informovat o:
a) názvu a sídle zaměstnavatele, je-li právnickou osobou, nebo o jménu, příjmení a adrese zaměstnavatele, je-li fyzickou osobou,
b) bližším označení druhu a místa výkonu práce,
c) výměře dovolené a o způsobu určování délky dovolené,
d) době trvání a podmínkách zkušební doby, je-li sjednána,
e) postupu, který je zaměstnavatel a zaměstnanec povinen dodržet při rozvazování pracovního poměru, a o běhu a délce výpovědní doby,
f) odborném rozvoji, pokud jej zaměstnavatel zabezpečuje,
g) stanovené týdenní pracovní době, o způsobu rozvržení pracovní doby včetně délky vyrovnávacího období, pokud je uplatněno nerovnoměrné rozvržení, a o rozsahu práce přesčas,
h) rozsahu minimálního nepřetržitého denního odpočinku a nepřetržitého odpočinku v týdnu a o poskytování přestávky v práci na jídlo a oddech nebo přiměřené doby na oddech a jídlo,
i) mzdě nebo platu a způsobu odměňování, splatnosti mzdy nebo platu, termínu výplaty mzdy nebo platu, místu a způsobu vyplácení mzdy nebo platu,
j) kolektivních smlouvách, které upravují pracovní podmínky zaměstnance, a označení smluvních stran těchto kolektivních smluv,
k) orgánu sociálního zabezpečení, kterému zaměstnavatel odvádí pojistné na sociální zabezpečení v souvislosti s pracovním poměrem zaměstnance, a to nejpozději ve lhůtě 7 dnů od vzniku pracovního poměru.
Písmena i) až k) mohou být obsažena v kolektivní smlouvě, nebo vnitřním předpisu.
Co když dojde ke změně údajů?
O změnách údajů uvedených pod písmeny a) až k) je zaměstnavatel povinen zaměstnance písemně informovat bez zbytečného odkladu, nejpozději však v den, kdy změna nabývá účinnosti.
Půjde to i elektronicky?
Uskutečňuje-li se informování v elektronické podobě, musí být informace přístupná zaměstnanci takovým způsobem, aby si ji zaměstnanec mohl uložit a vytisknout; zaměstnavatel je povinen uschovat si doklad o předání informace zaměstnanci.
Komentář z důvodové zprávy: S ohledem na čl. 4 odst. 2 směrnice TPWC, podle kterého je zaměstnavatel povinen informovat zaměstnance alespoň o taxativně vypočtených skutečnostech, je nutno revidovat a doplnit rozsah informační povinnosti zaměstnavatele stanovené v § 37 odst. 1 zákoníku práce. Doplňuje se tak údaj o době trvání a podmínkách zkušební doby, údaj o postupu, který je zaměstnavatel a zaměstnanec povinen dodržet při rozvazování pracovního poměru, a to včetně údaje o běhu a délce výpovědní doby, údaj o odborném rozvoji zaměstnance, pokud jej zaměstnavatel zabezpečuje, údaj o stanovené týdenní pracovní době, o způsobu rozvržení pracovní doby včetně délky vyrovnávacího období, pokud je uplatněno nerovnoměrné rozvržení, o rozsahu práce přesčas, o rozsahu minimálního nepřetržitého denního odpočinku a nepřetržitého odpočinku v týdnu a době poskytování přestávky v práci na jídlo a oddech nebo přiměřené doby na oddech a jídlo a údaj o orgánu sociálního zabezpečení, kterému zaměstnavatel odvádí pojistné na sociální zabezpečení v souvislosti s pracovním poměrem zaměstnance.
Oproti stávající úpravě také dochází ke zkrácení lhůty pro informační povinnost z 1 měsíce na 7 kalendářních dní od data nástupu do práce.
Co se týká přechodných ustanovení, tak přeloženo do lidské řeči je vše nastaveno ohledně §37a) takto:
Máte-li uzavřené pracovní poměry, jenž započaly před datem 1. září 2023, neřešíte nic, pokud Vás sám zaměstnanec k takovému splnění informační povinnosti sám písemně nevyzve. Pokud Vás vyzve, splňte do 7 dní dle nového znění §37 tuto informační povinnost.
Máte-li uzavřené pracovní poměry, jenž započaly od 1. září 2023 či později a trvají i k datu 1. října a zatím jste informační povinnost nesplnili, vyřešte informační povinnost dle nové podoby viz výše do data rovnajícího se datu nástupu plus měsíc. Tzn. bylo-li datum nástupu například 6. září, pak splňte informační povinnost do 7. října.
Uzavíráte-li nový pracovní poměr od data 1. října a později, plňte výše uvedenou informační povinnost do 7 kalendářních dní od data nástupu.
Poznámka: Součástí novely je i nový §37a) související s informačními povinnostmi pro vysílané zaměstnance, o tom až někdy příště.
Pro výše uvedený účel je pro Vás k dispozici vzor splnění výše uvedené informační povinnosti §37 včetně komentářů přímo v dokumentu. Buď jej použijte zvlášť, nebo jej integrujte do konkrétních pracovních smluv a nebo z něj některé body (u nichž je to možné viz výše) vyjměte a integrujte v kolektivní smlouvě či vnitřním předpise. Ty zbývající použijte jedním z výše uvedených způsobů (ve smlouvě samotné a nebo separé ve zvláštním dokumentu).
Vzor je zde a rovnou se Vám stáhne do počítače ve formátu .doc.
Tomáš Smutný
- 2. říjen 2023