fbpx

Dne 4. prosince 2023 byla ze strany Českého statistického úřadu vydána Průměrná mzda za 1. až 3. kvartál roku 2023 a je jisté, že stejná hodnota bude obsažena i ve sdělení MPSV ve Sbírce zákonů. Jedná se o průměrnou mzdu pro účely zaměstnanosti a její hodnota meziročně roste z částky 39 306 (rok 2022) na 42 427 Kč.

V dnešní aktualitě se podíváme na vlivy této částky v roce 2024 napříč mzdovou agendou.

Povinnost zaměstnávat OZP

Povinnost zaměstnávat osoby se zdravotním postižením (OZP) má každý zaměstnavatel, který zaměstnává více než 25 zaměstnanců v pracovním poměru. Povinný podíl činí 4 %. Tuto povinnost zaměstnavatelé mohou plnit

A) zaměstnáváním v pracovním poměru,

B) odebíráním výrobků nebo služeb od zaměstnavatelů, se kterými Úřad práce uzavřel dohodu o uznání zaměstnavatele (§ 78 ZZ), nebo zadáváním zakázek těmto zaměstnavatelům nebo odebíráním výrobků od osob se zdravotním postižením, které jsou osobami samostatně výdělečně činnými a nezaměstnávají žádné zaměstnance, nebo zadáváním zakázek těmto osobám (tzv. „náhradní plnění”),

C) odvodem do státního rozpočtu,

D) kombinací uvedených způsobů.

E) Náhradní plnění z pohledu dodavatelů

Zaměstnavatelé, se kterými Úřad práce uzavřel dohodu o uznání zaměstnavatele, a osoby samostatně výdělečně činné (dále OSVČ) mohou poskytnout pro účely naplnění povinného podílu náhradním způsobem zadané zakázky všem odběratelům do výše 28násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předchozího roku za každého přepočteného zaměstnance se zdravotním postižením zaměstnaného v předchozím kalendářním roce. Za rok 2024 půjde o průměrnou mzdu z roku 2023, která nově činí 42 427 Kč, a její 28násobek 1 187 956 Kč (to je částka za jednoho přepočteného zaměstnance u dodavatele při plnění za rok 2024).

Výpočet pro účely náhradního plnění za rok 2024

Pro účely náhradního plnění povinnosti zaměstnávat osoby se zdravotním postižením jež budeme zpracovávat do 15.2.2024 se počet osob se zdravotním postižením, které si zaměstnavatel může započítat do plnění povinného podílu, vypočte tak, že z celkového objemu plateb od jednoho dodavatele uskutečněných za výrobky, služby nebo zakázky, které zaměstnavatel odebral od jednotlivých dodavatelů definovaných výše pod písmenem b) ve sledovaném kalendářním roce, se odečte daň z přidané hodnoty a výsledná částka se vydělí sedminásobkem průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí sledovaného kalendářního roku zjištěné ČSÚ, vyhlášené Ministerstvem práce a sociálních věcí. (Sedminásobek činí 296 989 Kč.)

Odvod do státního rozpočtu

Z průměrného ročního přepočteného počtu zaměstnanců se stanoví povinný podíl zaměstnanců se zdravotním postižením. Pokud zaměstnavatel neplní povinný podíl zaměstnávání nebo s kombinací s náhradním plněním, bude pro náhradní plnění vycházet ze sedminásobku průměrné měsíční mzdy (bez DPH) v národním hospodářství za 1.–3. čtvrtletí sledovaného kalendářního roku. Nesplní-li zaměstnavatel svoji povinnost zaměstnáváním nebo náhradním plněním, je povinen odvést do státního rozpočtu za každou osobu, o&nbspkterou nesplnil tuto povinnost, 2,5násobek průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství (za rok, v němž povinnost plnit povinný podíl vznikla), a to do 15. února následujícího roku. Do stejného termínu na určeném formuláři oznámí úřadu práce způsob plnění. Pro rok 2024 je to částka 106 067,5 Kč (2,5 x 42 427 Kč) za jednoho zaměstnance, o kterého nebyl povinný podíl naplněn prvními dvěma způsoby.

Volno pro táborové vedoucí 2024

Maximální výše poskytnuté náhrady mzdy bude od ledna 2024 činit (v rámci Pracovního volna pro jiný úkon v obecném zájmu [§ 203 odst. 2 písm. h) zákoníku práce]) jednu stočtyřiasedmdesátinu výše průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku zaokrouhlenou na korunu nahoru za každou zameškanou hodinu volna, ve kterém se poskytuje pracovní volno z výše uvedeného důvodu. Průměrná mzda v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí 2023 činí 42 427 Kč a bude tedy platná pro taková volna v roce 2024. Omezení průměrného výdělku na hodinu tedy bude 42 427/174 = 243,83 po zaokrouhlení = 244 Kč/hod.

Částečná práce („kurzarbeit“)

Částečná práce má již pevnou pozici v legislativě, byť zatím nebyla využita. Pokud však bude částečná práce v roce 2024 aplikována, tak se bude jednat o proplácení 80 % z (vyplacených náhrad na překážky + povinného pojistného zaměstnavatele z těchto překážek. Maximálně však do 1,5násobku Φ mzda pro účely zaměstnanosti (42 427 Kč) – to by tedy byla částka: 63 640 Kč.

Tomáš Smutný

 

Upozornění: Záznam pětihodinového online školení Rekapitulace všech legislativních změn pro rok 2024 v praktických příkladech si můžete objednat za 2 500 Kč na adrese mzdyapp@tcc.cz. Obsah školení naleznete zde.