fbpx

Dotaz: Zaměstnanec pracuje v rovnoměrném rozložení pracovní doby nesměnného provozu 40 hod/týden a má vypisovány směny v délce 8 hodin na každý pracovní den. Je možné v případě zůstatku řádné dovolené 10,5 hodin tuto dovolenou rozvrhnout k čerpání tak, že by se rozvrhlo pouze čerpání 2,5 hodin, tak aby převod do dalšího roku „hezky pasoval“ na délku vypsaných směn a bylo převedeno 8 hodin?  Díky, František Fröml

Stručná a jednoduchá odpověď by zněla NE, tohle možné není. Pojďme to ale více rozvést.

Zákoník práce, z hlediska dotazu blízkým pasážím, diktuje zaměstnavatelům následující omezení. Konkrétně jde o §217 odst.(1) a o §218 odst. (6)

V §217 je specifikováno, že dovolená by měla být čerpána zpravidla v celku. V praxi se tak samozřejmě z logických důvodů tak neděje. Pro tyto případy je zde řečeno, že poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne jinak. Z toho plyne, že kratší úseky čerpání dovolené jsou po vzájemné dohodě bez problémů možné. Ale toto není zdaleka bezbřehé!

Podle §218 a odst. 6 platí:

(6) Čerpání dovolené může zaměstnavatel zaměstnanci s jeho souhlasem výjimečně určit v rozsahu kratším, než činí délka směny, nejméně však v délce její jedné poloviny, nejde-li o zbývající část nevyčerpané dovolené, která je kratší než polovina směny.

Pokud zaměstnavatel uvažuje stran rozvržení a následném čerpání dovolené o úseku kratším, než je nejméně jedna CELÁ směna, musí dodržet současně všechny tyto předpoklady:

  1. Potřebuje souhlas zaměstnance (zákon nám nestanovuje vyloženě písemnou formu, ale co je psáno, je dáno, takže ji lze více než doporučit, a to z důvodu dalšího nerozporování situace např. při kontrole inspekce práce a podobně).
  2. Pouze výjimečně = nic běžného, důvod je prostý, kdyby takové čerpání na velmi krátké úseky bylo povoleno, mohlo by dojít k rozdrobení dovolené, jejímž hlavním záměrem je, aby si zaměstnanec odpočal, a to nikoli jen několik hodin!
  3. Úsek nesmí být kratší jak polovina vypsané směny – tedy žádné menší části, než je polovina vypsané směny, tedy žádné čtvrtiny směny, osminy směny apod. Proč? Inu jednoduše ze stejného důvodu, který byl citován výše již několikrát. Dovolená neslouží k tomu, aby si zaměstnanec nakoupil na večer jídlo v obchodě, zařídil si úvěr v bance, šel si zaběhat v pracovní době a podobně!

Jedinou výjimkou z výše uvedeného pravidla C) je situace, kdy zaměstnanci zbývá poslední „kousíček“ nevyčerpané dovolené nepasující alespoň na polovinu vypsané směny.  V takovém případě je možné se souhlasem zaměstnance těchto několik hodin / či někdy i zlomků hodin rozvrhnout k čerpání. V situaci, kdy má zaměstnanec např. odpracované přesčasové hodiny se pak v praxi využívá těchto hodin pro účel čerpání náhradního volna za přesčas ve zbytku směny, tak aby zaměstnanec nemusel do práce na zbytek této směny po vyčerpání pár hodin dovolené.

V tomto směru je však nutné zdůraznit slůvko zbývá. V pořádku by byla situace, kdy by se viz dotaz celých 10,5 hodin po souhlasu zaměstnance rozvrhlo, protože by to znamenalo čerpání v rozsahu 8 hodin (jedné celé směny) a pak toho co zbývá, tedy 2,5 hodin, části další směny.

Rozhodně ale není v pořádku postup, kdy by se rozvrhlo 2,5 hodiny a zbytek 8 hodin by se např. převedl do dalšího roku. To by totiž znamenalo, že by zaměstnavatel mohl při zůstatku např. 162 hodin v březnu daného roku tvrdit, že mu to nepasuje na směny, že rozvrhne 2 hodiny a pak se mu bude hezky rozvrhovat zbytek dovolené. Což jsme si vysvětlili, že nelze!

Závěrem:

Z výše uvedeného je tedy jasné, že úsek čerpání dovolené kratší než polovina vypsané směny, za předpokladu, že na to vůbec zaměstnanec kývne, musí být zahrnut v posledním intervalu čerpání dovolené a nikdy ne jinak. Postup v dotazu uvedený by tak byl v rozporu se zákonem.

                                                                                                                                                                                                                 Tomáš Smutný

Upozornění:  

ONLINE ŠKOLENÍ - Aktuality ze mzdové a personální oblasti 2025 si můžete objednat za 2 500 Kč na adrese mzdyapp@tcc.cz.

Webový seminář nabízí kompletní objasnění veškerých změn v oblasti mzdové a personální pro rok 2025. Vše bude probráno v příkladech a animacích včetně řešení.

Záznam tříhodinového online školení Srážky ze mzdy 2024 obsahující nové změny k 1. 10. 2024 si můžete objednat za 2 500 Kč na adrese mzdyapp@tcc.cz.

Webový seminář nabízí kompletní objasnění veškerých pravidel výpočtů exekučních i insolvenčních srážek na modelových příkladech včetně změn, které v legislativě v těchto tématech nastaly (pozor na změnu od 1. 7. 2024 a 1. 10. 2024). Vše bude probráno v příkladech a animacích včetně řešení. Případné dotazy můžete posílat emailem.