fbpx

Dotaz: Prosím, jaký je rozdíl mezi prohlubováním a zvýšením kvalifikace? A můžeme dávat pracovníkům, kteří si u nás dělají školení na VZV (zkoušky na vysokozdvižný vozík) kvalifikační dohodu?

Gabča

Rozdíl ve výsledku značný, ale hranice mezi prohlubováním a zvyšováním mnohdy malé až nepatrné 😊. Ta stejná akce, jak si ukážeme může být pro jednoho zaměstnance prohlubováním jeho kvalifikace a pro jiného zvyšováním kvalifikace. Čert aby se v tom vyznal, že?   

Prohlubování kvalifikace (§230 odst. 3, §228 ZP)

Jedná se defacto o prohlubování znalostí, jejich rozšíření atd. které již zaměstnanec do jisté míry , za cílem řádného výkonu druhu sjednané práce specifikované v pracovní smlouvě.

Pár příkladů:

- vaše účast na mém školení na mzdy (vy už přeci mzdám do nějaké míry rozumíte a chcete načerpat novinky, nejedná se o situaci, že absolutně nevíte, „která bije“)

- obnova svářečské certifikace

- odborná způsobilost řidičů

- kurz komunikačních dovedností pro pracovníka call centra

- jazykové kurzy pro zaměstnance atd.

Prohlubování kvalifikace jest posuzováno jako výkon práce a zaměstnanec za tuto dobu pobírá mzdu (plat). To ale není vše, důležité to bude v situaci, kdy k dané „vzdělávací“ akci dojde někde jinde, než je v pracovní smlouvě definované místo výkonu práce zaměstnance. Právě proto, že se jedná o výkon práce, tak v případě, že daná akce (školení) bude probíhat mimo dispozici zaměstnavatele (v jiné destinaci), půjde jednoznačně o služební cestu a na to navázané cestovní náhrady plynoucí zaměstnanci. Což je další zásadní rozdíl oproti Zvyšování kvalifikace, kde se o služební cestu jednat nemůže, protože Zvyšování kvalifikace je překážkou na straně zaměstnance, a nikoli výkonem práce!  

Kvalifikační dohodu obecně u prohlubování kvalifikace (na rozdíl od zvyšování kvalifikace) sepsat nelze, leda by předpokládané náklady na danou akci pro zaměstnance dosahovali nejméně 75 000 Kč viz.  §234 ost. (2) ZP.

Zvyšování kvalifikace (§205 ZP)

Účast na školení, jiná forma přípravy nebo studium, v nichž zaměstnanec získat předpoklady stanovené právními předpisy nebo požadavky nezbytné pro řádný výkon sjednané práce, které je v souladu s potřebou zaměstnavatele, zasahuje-li do pracovní doby, je překážkou v práci na straně zaměstnance, za kterou přísluší náhrada mzdy nebo platu (§ 232).

Zaměstnanec tedy vůbec znalostí daného tématu (odborností, kvalifikací) nedisponuje a danou „vzdělávací“ akcí znalosti teprve získá. §231 ZP v odst. 1) ostrým rozdílům mezi Prohlubováním a Zvyšováním moc nepřidává, spíš přesně naopak, protože udává, že zvýšením kvalifikace se rozumí změna hodnoty kvalifikace a že zvýšením kvalifikace je též její získání nebo rozšíření. Což mě přijde strašně matoucí. Na druhé straně v odst. 3) udává jasně, že vyšší stupeň vzdělání v souladu s potřebou zaměstnavatele je jasné zvyšování kvalifikace.

Př.:  Vzpomeňme na legendární film Marečku podejte mi pero, kde pro zastávání pozice mistra musel Kroupa (skvělý pan Sovák) chodit do večerní školy, neb mu střední škola nestačila, byla nutná maturita).

nebo

Př.: Představte si, že zastávám pozici CEO ve firmě, kde je nutná nejen znalost angličtiny na komunikační úrovni, ale rovněž jazyka německého, protože firma chce expandovat na zahraniční trhy. Mám z němčiny dokonce maturitu, ale tento jazyk na rozdíl od angličtiny 20 let nepoužívám. Pokud mě zaměstnavatel nažene na kurz němčiny za cílem dosažení nějaké úrovně znalosti němčiny, abych nadále mohl dělat CEO, je to z pohledu ZP hodně na hraně, zdali půjde o prohlubování a nikoli o zvyšování kvalifikace. Z mého pohledu půjde o prohlubování kvalifikace, z toho důvodu, že znalost němčiny nějakou mám a mám k tomu i papír (maturitní vysvědčení) a zcela jistě se do toho dostanu dramaticky rychleji, než někdo, kdo se němčinu v životě neučil. Něco jiného by bylo, kdyby po mě zaměstnavatel chtěl španělštinu, kde umím asi 10 slov a nikdy jsme se ji neučil, tam by šlo z mého pohledu naopak jasně o zvyšování kvalifikace.

Na závěr k dotazu Gabče viz výše. V případě, že zaměstnanci, co dělají zkoušky na VZV nikdy nic takového neabsolvovali, je za mě jasné, že když školením projdou, dostanou na to nějaké osvědčení a zcela jistě si tím zvýší kvalifikaci (jsou tím použitelnější u většího množství pracovních míst) a bude se tedy jednat o zvyšování kvalifikace dle ZP. Pokud by ale šlo o stávající zaměstnance, kteří již VZV řídí, nebo někdy řídili, a mají si jen „oprášit“ výše uvedeným kurzem svoje dříve nabyté znalosti (stejné jako je to např. u odborné způsobilosti řidičů aut atd.) půjde o Prohlubování kvalifikace dle ZP.

                                                                                                                                                                                                                 Tomáš Smutný

Upozornění:  

ZÁZNAM ŠKOLENÍ - Zdaňování příjmů ze závislé činnosti 2024/2025 a roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za rok 2024 Záznam z tohoto školení si můžete objednat za 2 500 Kč na adrese mzdyapp@tcc.cz.

ONLINE ŠKOLENÍ - Aktuality ze mzdové a personální oblasti 2025 Záznam z tohoto školení si můžete objednat za 2 500 Kč na adrese mzdyapp@tcc.cz.

Webový seminář nabízí kompletní objasnění veškerých změn v oblasti mzdové a personální pro rok 2025. Vše bude probráno v příkladech a animacích včetně řešení.

Záznam tříhodinového online školení Srážky ze mzdy 2024 obsahující nové změny k 1. 10. 2024 si můžete objednat za 2 500 Kč na adrese mzdyapp@tcc.cz.

Webový seminář nabízí kompletní objasnění veškerých pravidel výpočtů exekučních i insolvenčních srážek na modelových příkladech včetně změn, které v legislativě v těchto tématech nastaly (pozor na změnu od 1. 7. 2024 a 1. 10. 2024). Vše bude probráno v příkladech a animacích včetně řešení. Případné dotazy můžete posílat emailem.