fbpx

Další novela Zákoníku práce (dále jen ZP) je hotovou záležitostí a obsahuje podstatné změny, které jsou nyní již integrální součástí Sbírky zákonů pod číslem 120/2025 Sb. s účinností 1. 6. 2025. Všem důležitým změnám jsme se ve formě článků již věnovali. Zbývá poslední téma a tím je navazování pracovněprávních vztahů (dále jen PPV) mezi sebou pohledem dovolené.

Stávající stav (do konce května 2025)

Pravidla nároku na dovolenou jsou v aktuální podobě ZP postavena de-facto na čtyřech číslech: (4, 12, 20, 52). Kde, zjednodušeně řečeno, mají zmíněná čísla tyto role:

  • 4 – aby vůbec zaměstnanci v jakémkoli PPV mohl vzniknout nárok na dovolenou, musí jeho PPV trvat alespoň 4 týdny (28 kal. dní)
  • 4 – v případě, že platí předchozí podmínka, můžeme přikročit k výpočtu nároku na dovolenou, ale aby nárok vzniknul, musí zaměstnanec dobami výkonu práce pohledem dovolené, splnit odpracování alespoň 4násobku Týdenní Pracovní Doby (dále jen TPD)
  • 52 - zaokrouhlený počet týdnů v roce
  • 12 – v případě, že zaměstnanec dobami výkonu práce pohledem dovolené splní nejméně 12násobek TPD, pak i doby, které nejsou posuzovány pohledem dovolené jako výkon práce, vstoupí do nároku na dovolenou, ovšem nikoli neomezeně ale maximálně do výše 20násobku TPD.

V ZP existuje pravidlo 3 (nebo někdy také označované lidově 3 krát a dost). Ano, pravidlo se týká zaměstnání Pracovních Poměrů (dále jen PP) na dobu určitou. Navíc i toto pravidlo má své výjimky, popsáno zde. Kdyby neexistovala úprava §216 odst.1) ZP, mohlo by se klidně stát, v případě X po sobě jdoucích PP stejného zaměstnance u téhož zaměstnavatele s tím, že by každý z nich netrval alespoň 28 kalendářních dní, že by zaměstnanec sice pracoval celý rok, ale nevznikl by mu žádný nárok na dovolenou.

  • Za nepřetržité trvání pracovního poměru se považuje i skončení dosavadního a bezprostředně navazující vznik nového pracovního poměru zaměstnance k témuž zaměstnavateli.

Příchodem Transpoziční novely ZP, jež přinesla mimo jiné i zákonný nárok na dovolenou u DPP a DPČ k datu 1.ledna 2024, se začalo řešit, zdali §216 odst. 1) má vliv i na problematiku nároku na dovolenou u DPP a DPČ.

Ze ZP plynulo, že výše uvedené pravidlo §216 se musí týkat i „dohodářů“ protože se jich nově začala týkat veškerá obecná pravidla (viz výše) stran dovolené s jedinou odchylkou, a tou je fikce TPD (vždy 20 hodin/týden).

Tím se samozřejmě otevřela další otázka: „Když se tedy §216 týká i DPP a DPČ stejně jako se i nadále týká PP, tak to tedy znamená, že když zaměstnanci skončí PP a na to bezprostředně naváže DPP (či naopak), tak se to chová jako celek pohledem dovolené?“

Zatímco jsme se o odpovědi na výše uvedený dotaz mohli dříve „dohadovat“, tak po účinnosti Flexi novely ZP už tomu tak nebude.

Nový stav (od června 2025)

(1) Za nepřetržité trvání základního pracovněprávního vztahu se považuje i skončení dosavadního a bezprostředně navazující vznik nového základního pracovněprávního vztahu zaměstnance k témuž zaměstnavateli.

Flexi novela ZP tedy jasně odpovídá ANO, díky novému znění §216 odst.1) což osobně považuji za úpravu nejhorší možnou. Proč? Tak například z těchto důvodů:

Př.:  Máte zaměstnance na půl roku v době určité na PP v plném úvazku (40 hod) a bere 100 tis. Kč měsíčně. Předpokládejme, že si nevyčerpá žádnou dovolenou a na konci PP mu zbývá 100 hodin dovolené. Průměrný výdělek má např.: 574,97 Kč/hod. Vy mu na tento PP bezprostředně navážete DPP s měsíční odměnou 10 tis. Kč.

V takovém případě se jedná pohledem §216 odst.1 o nepřetržité trvání PPV, a tedy u PP nemůžete proplatit nárok na dovolenou (která by v náhradách jinak pro zaměstnance činila 57 497 Kč) a zůstatek dovolené se tak defacto přenese k DPP (respektive přesně řečeno odpracované doby pro účely dovolené z PP se sečtou s odpracovanou dobou pro účely dovolené u DPP = posuzujeme obojí jako celek). A nyní si představme, že zaměstnanci DPP po několika dnech práce skončí a celkový nárok na dovolenou ze všech odpracovaných dob (PP + DPP) vyjde např. 102 hodin.

DPP končí a žádný jiný PPV na ni bezprostředně nenavazuje. Musíme tedy zůstatek dovolené proplatit. Jaký průměrný výdělek použijeme? Inu přece ten platný u DPP (to bude např. minimální hodinová odměna = 124,4 Kč/hod). Tudíž dotyčný obdrží 12 689 Kč. Což je perfektní, zaměstnanec obdržel o cca 45 tis. Kč méně, než mohl a zaměstnavatel ušetřil nemalé prostředky, a co je na tom vůbec nejlepší, přesně v souladu se zákonem.

Pracovní poměr navazující na pracovní poměr beru, má to svou logiku stejně jako návaznost dohod na sebe (a klidně i mix DPP na DPČ), ale míchání PP s „dohodami“ pohledem dovolené, to už snad ani nelze nazvat mícháním jablek s hruškami, tohle považuji za úplný nesmysl a osobně bych nikdy v praxi nedopustil výše uvedený případ, kde mi pracovní poměr bezprostředně navazuje na některou z dohod, případně naopak, a to doporučuji i Vám!

Krátce ke slůvku „bezprostředně“. Bezprostředně znamená, aspoň pro mě, ze dne na den. Tedy jeden PPV končí konkrétního dne a hned další PPV začíná (vzniká). Tedy je-li mezi PPV jakýkoli alespoň jeden den „díra“, neznamená to z mého pohledu bezprostředně. V odborné literatuře (např.: Zákoník práce, prováděcí nařízení vlády a další související předpisy s komentářem po novele k 1. 10. 2023 a 1. 1. 2024, ANAG, 01.10.2023 ) je možné nalézt i volnější pohled na slovo „bezprostředně“ cituji: „Lze se ale klonit k „volnějšímu“ výkladu, že o nepřetržitě trvající pracovní poměr půjde i tehdy, pokud v mezičase nastaly pouze dny pracovního klidu podle § 91 odst. 1 (tj. svátky a dny, na které připadá nepřetržitý odpočinek zaměstnance v týdnu).

Zatímco s datem konce PPV není žádný problém, tak s datem vzniku PPV už je to o poznání horší. Zbývá tedy už jen odpovědět na to, k jakému datu a za jakých podmínek PPV vzniká. 😊 Ale o tom až někdy jindy.

                                                                                                                                                                                                                 Tomáš Smutný

Upozornění:  

ZÁZNAM ŠKOLENÍ - Zdaňování příjmů ze závislé činnosti 2024/2025 a roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za rok 2024 Záznam z tohoto školení si můžete objednat za 2 500 Kč na adrese mzdyapp@tcc.cz.

ONLINE ŠKOLENÍ - Aktuality ze mzdové a personální oblasti 2025 Záznam z tohoto školení si můžete objednat za 2 500 Kč na adrese mzdyapp@tcc.cz.

Webový seminář nabízí kompletní objasnění veškerých změn v oblasti mzdové a personální pro rok 2025. Vše bude probráno v příkladech a animacích včetně řešení.

Záznam tříhodinového online školení Srážky ze mzdy 2024 obsahující nové změny k 1. 10. 2024 si můžete objednat za 2 500 Kč na adrese mzdyapp@tcc.cz.

Webový seminář nabízí kompletní objasnění veškerých pravidel výpočtů exekučních i insolvenčních srážek na modelových příkladech včetně změn, které v legislativě v těchto tématech nastaly (pozor na změnu od 1. 7. 2024 a 1. 10. 2024). Vše bude probráno v příkladech a animacích včetně řešení. Případné dotazy můžete posílat emailem.