fbpx

Dovoluji si využít Vaší nabídky ze školení a požádat Vás o radu ohledně správného postupu při ukončení pracovního poměru. V pátek 27. 9. 2024 jsme se zaměstnancem ukončili pracovní poměr ve zkušební době ke dni 30. 9. 2024. Zaměstnanec i zaměstnavatel výpověď podepsal dne 27. 9. 2024.

V pondělí 30. 9. 2024 přišel zaměstnanec do práce s tím, že odchází na nemocenskou. Odpracoval cca 2 hodiny a odešel k lékaři. Neschopenka přišla ještě v ten den ve 12.20 hodin odpoledne.

Zajímá mne, zda se uplatní ochranná 14denní lhůta, kdy zaměstnavatel nemůže se zaměstnancem ukončit pracovní poměr, tudíž až od 15. dne pracovní neschopnosti nebo se bere v potaz řádné zrušení pracovního poměru, které bylo dohodnuto předem?

Pokud bychom uznali jako zaměstnavatel DPN po dobu prvních 14 dnů, musíme doručit výpověď – ukončení ve zkušební době znovu?

Zkušební doba se prodlužuje o 10 dní po ukončení prvních 14 dnů neschopenky?

Děkuji předem, pokud byste si našel čas přečíst můj dotaz, případně na něj odpověď.

Michaela

 

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Vezmu to trošku ze široka, aby tím byly pokryty případně i ostatní vaše dotazy týkající se nastíněného tématu a bylo vám to tak více ku prospěchu ve vaší nelehké praxi!

Z podnětu zaměstnance

Zaměstnanec může zrušit pracovní poměr ve zkušební době kdykoli a z jakéhokoli důvodu nebo i bez udání důvodu, ale zrušení musí oznámit zaměstnavateli písemně, jinak je zrušení neúčinné. Samozřejmě je musí učinit v době, kdy zkušební doba stále ještě trvá. V tomto směru dále není tedy vůbec podstatné, je-li zaměstnanec nemocný, na ošetřovném atd., ukončení je zkrátka čistě na něm.

Zkušební doba a pravidla pro její používání v pracovněprávních vztazích jsou zakotvena v § 35 zákona 262/2006 Sb. (Zákoníku práce) a ve zjednodušené formě se jedná o tato pravidla:

  • Je-li vůbec sjednána zkušební doba, nesmí být delší než

a) 3 měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru (§ 36),

b) 6 měsíců po sobě jdoucích ode dne vzniku pracovního poměru (§ 36) u vedoucího zaměstnance.

(2) Zkušební dobu je možné sjednat rovněž v souvislosti se jmenováním na vedoucí pracovní místo (§ 33 odst. 3).

(3) Zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce nebo v den, který byl uveden jako den jmenování na pracovní místo vedoucího zaměstnance.

(4) Sjednaná zkušební doba nesmí být dodatečně prodlužována. O dobu celodenních překážek v práci (myšleno překážek na straně zaměstnance, ale i zaměstnavatele), pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené se však zkušební doba prodlužuje.

(5) Zkušební doba nesmí být sjednána delší, než je polovina sjednané doby trvání pracovního poměru.

(6) Zkušební doba musí být sjednána písemně.

Počítání času se řídí občanským zákoníkem a je v zájmu obou účastníků pracovněprávního vztahu, aby konec běhu zkušební doby byl sjednán přesně. Nejlépe uvedením konkrétního kalendářního dne.  

Důležitá poznámka: V legislativním procesu je připravovaná „flexi“ novela Zákoníku práce, která přináší poměrně razantní změny mimo jiné i v pravidlech týkajících se zkušební doby. K tomu dám samozřejmě podrobné info na všech školeních a určitě k tomu publikuji i nějaké texty, jak bude chvilka.

Z podnětu zaměstnavatele

Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době platí pro zaměstnavatele stejné podmínky jako pro zaměstnance. Jedinou výjimkou je pouze situace spojená s prvními 14 kalendářními dny trvání dočasné pracovní neschopnosti z jakéhokoli důvodu, popř. karantény, kdy zaměstnavatel nesmí se zaměstnancem pracovní poměr zrušit.

Účel tohoto zákonného omezení je z mého pohledu logický, jasný a správný, kdy jde samozřejmě primárně o to, aby zaměstnavatel místo poskytnutí náhrady mzdy nebo platu, jež je jeho povinností dle § 192 ZP nezrušil se zaměstnancem pracovní poměr ve zkušební době, a tím se vyhnul tomuto finančnímu plnění. Tím by se zaměstnanec dostal do stavu, kdy bude z ničeho nic na holičkách a bez prostředků, a ještě dočasně práce neschopen.

Znalý nemocenského pojištění by dále prohlásili, že pokud by tomu tak totiž bylo a pracovní poměr skončil v časovém okně prvních 14. kal. dní DPN (karantény), neobdržel by zaměstnanec žádné náhrady po datu konce PP, protože ty se poskytují jen po dobu existence pracovního poměru (pracovně právního vztahu) a zaměstnanec by se musel „dožít“ poskytování nemocenských dávek a ty jsou, jak známo, poskytovány ze strany ČSSZ od 15. dne trvání DPN (karantény).

Řešení dotazu:

V dotazu paní Michaely jde ale o lehce jinou situaci! V případě zaměstnance jejich firmy došlo k tomu, že ke zrušení PP ve zkušební době již došlo (jak vidno dne 27.9. zaměstnanci bylo zrušení oproti podpisu řádně doručeno do vlastních rukou), byť bylo zrušení PP nastaveno k pozdějšímu dni, konkrétně 30.9. A až teprve po smluvním aktu zrušení PP, konkrétně pak dne 30.9., tedy poslední den trvání PP zaměstnanec po odpracování 2 hodin odešel k lékaři a ten jej uznal dočasně práce neschopen.

V takové situaci absolutně nelze tvrdit, že se zaměstnavatel vyhýbá povinnosti poskytovat náhrady v době prvních 14 dní tím, že zruší PP ve zkušební době, protože v daný okamžik zrušení žádná DPN ani neexistovala

Platí tedy, že pokud zaměstnavatel oznámil zaměstnanci zrušení pracovního poměru a v pořádku je „doručil“ ve zkušební době a teprve po tomto oznámení bude zaměstnanec uznán jako dočasně práce neschopen pro nemoc (úraz) nebo bude v karanténě, pracovní poměr skončí dnem, který určil zaměstnavatel jako den zrušení pracovního poměru ve zkušební době.

Zaměstnanec paní Michaely tedy za den 30.9. obdrží za 2 hodiny práce mzdu (plat) a protože neodpracoval celou směn ve dni, kdy mu vznikla DPN, začne časové okno prvních 14. dní běžet právě dnem 30.9., ale protože tohoto dne i PP končí, obdrží zaměstnanec náhradu mzdy (platu) jen za zbývajících 6 hodin v této jediné vypsané směně. A tím vše skončí.

Zaměstnavatel tedy dále skončení PP ke dni 30.9. reflektuje „odhláškou“ na Zdravotní pojišťovně a ČSSZ, a to k datu 30.9.2024 s termínem do 8 dní od tohoto data.

Pokud bych pokračoval ještě chvíli dál, tak následně pokud dotyčný bude marodit déle jak 14. kalendářních dní, bude zaměstnavatel vyzván ze strany ČSSZ k zaslání výkazu Příloha žádosti o dávku pro účely poskytování dávky v DPN.

Hezké podzimní dny.

                                                                                                                                                                                                                 Tomáš Smutný

 

Upozornění:  

Záznam tříhodinového online školení Srážky ze mzdy 2024 obsahující nové změny k 1. 10. 2024 si můžete objednat za 2 500 Kč na adrese mzdyapp@tcc.cz.

Webový seminář nabízí kompletní objasnění veškerých pravidel výpočtů exekučních i insolvenčních srážek na modelových příkladech včetně změn, které v legislativě v těchto tématech nastaly (pozor na změnu od 1. 7. 2024 a 1. 10. 2024). Vše bude probráno v příkladech a animacích včetně řešení.

Záznam více než tříhodinového online školení Dohody o pracích mimo pracovní poměr a zaměstnání malého rozsahu ze všech úhlů pohledu v praktických příkladech si můžete objednat za 2 500 Kč na adrese mzdyapp@tcc.cz.

Webový seminář nabízí kompletní objasnění veškerých pravidel výpočtů exekučních i insolvenčních srážek na modelových příkladech včetně změn, které v legislativě v těchto tématech nastaly (pozor na změnu od 1. 7. 2024). Vše bude probráno v příkladech a animacích včetně řešení.