NEWS: Prohlubování a zvyšování kvalifikace
Dotaz: Prosím, jaký je rozdíl mezi prohlubováním a zvýšením kvalifikace? A můžeme dávat pracovníkům, kteří si u nás dělají školení na VZV (zkoušky na vysokozdvižný vozík) kvalifikační dohodu?
V této sekci Vám chceme poskytnout konkrétní informace nebo rozbory aktuální problematiky. Některé články jsou napsané přímo pro náš web, jiné pro některé z našich partnerských médií. Ohledně produktů a služeb, které poskytujeme v oblasti mezd a pracovního práva, je pro Vás vytvořen jednoduchý přehled, který naleznete zde.
Dotaz: Prosím, jaký je rozdíl mezi prohlubováním a zvýšením kvalifikace? A můžeme dávat pracovníkům, kteří si u nás dělají školení na VZV (zkoušky na vysokozdvižný vozík) kvalifikační dohodu?
Získejte kompletní a detailní přehled o změnách ve mzdové oblasti v souvislosti s novelou Zákoníku práce. Záznam bude k dispozici od 30. 4. 2025.
Jen velmi zřídka se mě někdo zeptá, jak se řeší situace v případě rozvržení směn při přechodu z jednoho času na druhý. Pochopitelně se na to ptají zejména zaměstnavatelé řešící nepřetržité provozy, ty zbývající to logicky až tak moc netrápí.
V současné době jsou důležité osobní překážky (svatba, narození dítě, úmrtí, přestěhování atd.) řešeny v Nařízení vlády 590/2006 Sb. Nařízení vlády však od doby vzniku do současnosti nebylo novelizováno a v některých bodech vůbec nereflektuje současný stav zákonné úpravy v Zákoníku práce.
V rámci předchozích článků věnovaných jednotlivým pasážím jste byli informováni o příchodu další novely Zákoníku práce obsahující podstatné změny v pracovněprávní agendě. Novela měla nabýt původně účinnosti 1. ledna 2025, následně se termín posunul na 1. dubna 2025 a nyní došlo k dalšímu posunu, a to na polovinu roku 2025.
Vyhláška 117/2024 Sb. nám s účinností 1. července 2024 přinesla plnou digitalizaci Informačních karet a sdělení při zaměstnávání cizinců. Detailnější informace na centrální stránce MPSV jsou zde, pro tvůrce SW řešení jsou informace uvedeny zde.
Tentokráte nikoli informace k mzdové agendě týkající se zaměstnanců a zaměstnavatelů, ale informace vyloženě Vám (pakliže jako OSVČ či firma poskytujete služby účetních, poradců či auditorů)!
Často se nyní na školeních ptáte, jak správně aplikovat v praxi pravidla slevy na manžela/manželku v návaznosti na novou od roku 2024 platnou podmínku: dítě mladší 3 let. Vše uveďme v pěti základních příkladech.
Nabízíme záznam školení týkající se zdaňování příjmů ze závislé činnosti 2024/2025 a roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za rok 2024.
Jestliže vlastní příjmy manžela(manželky) za celý rok 2024 nepřesahují zákonem stanovený limit 68 000 Kč (hrubý příjem), může si zaměstnanec na tuto osobu uplatnit slevu na manžela (manželku).
Je mi jasné, že toto téma aktuálně nebude příliš mzdové účetní zajímat, protože karanténa je v současné chvíli díky bohu okrajovou záležitostí. Přesto je třeba tuto změnu zmínit, neb je platnou od ledna 2025, a to díky předpisu: 395/2024 Sb.
V jednom z předchozích článků jsme vás informovali o nastavení zvýšeného odvodu pojistného za organizaci z vyměřovacích základů zaměstnaných zdravotnických záchranářů, horské služby a podnikových hasičů. Podobný přístup zákonodárci zavedli od ledna 2025 i u další kategorie zaměstnanců a těmi jsou zaměstnanci pracující v kategorizaci prací 4 dle vyhlášky 432/2003 Sb., tedy v tzv. rizikových profesích.
Stravování zaměstnanců se vztahuje k povinnosti zaměstnavatele zakotvené v § 236 Zákoníku práce. Zaměstnavatel je povinen umožnit zaměstnancům ve všech směnách stravování, přičemž tuto povinnost nemá vůči zaměstnancům vyslaných na pracovní cestu.
Dotaz: Jakým způsobem se postupuje v případě výpočtu průměrného výdělku v situaci vyplácených odměn za delší časové období, např. v případě roční odměny?
Dotaz: Jsme odměňováni mzdou, ale od 1. 1. 2025 máme schválený příplatek za rozdělenou směnu ve výši 15 %. Nejsem si jista, jak správně chápat přerušení směny víc než 2 hodiny – zda se za den sčítá nebo ne.
Ve sbírce zákonů se objevil předpis 471/2024 Sb., který přináší navýšení příspěvků na chráněném trhu práce za zaměstnávání OZP.
Na obzoru je další novela Zákoníku práce obsahující podstatné změny, jež původně měly nabýt účinnosti 1.ledna 2025 (toto datum účinnosti je však nyní již jasně mimo realitu a další známý termín není, tak si tipněme, že to bude např. duben 2025). Návrhy jsou součástí Sněmovního tisku: 775. V jednotlivých článcích se postupně dotýkáme těch nejzásadnějších změn, které vám nesmí uniknout.
Tato informace obsahuje návrhy sazeb tuzemského stravného a sazby za použití vozidel.
S účinností od 1.ledna 2025 v rámci předpisu 395/2024 Sb., dochází k rozšíření digitalizace na ostatní sociální události pohledem nemocenského pojistného.
V předchozích článcích jsme se mimo jiné dotkli dvou podstatných novinek v oblasti sociálního pojistného, a to: